هاشمی:خودم فکر می‌کنم کنار رفتنم از دستگاه اجرایی خدمت بزرگی به انقلاب است

خبرگزاری دانشجو- هاشمی رفسنجانی در گفتگویی با صادق زیبا کلام در تاریخ 10خرداد82 می‌گوید: درست نیست که بگوییم فقط یک نفر است که میتواند کار کند و این خدمت به مملکت نیست. باید بگردیم و کسانی را پیدا کنیم. اینگونه نباشد که به یک نفرمتکی باشیم، باید افرادی را بیاوریم، تقویت کنیم تا بزرگ شوند. خودم فکر می کنم کنار رفتنم از دستگاه اجرایی خدمت بزرگی به انقلاب است...


اما هاشمی رفسنجانی که آخرین بار در انتخابات مجلس ششم، طعم شکست را چشیده بود حاضر نبود تا بی گدار به آب بزندو طراحی انتخاباتی اطرافیان او که با حضور غلام حسین کرباسچی، حسن روحانی، مهدی هاشمی و ... شکل گرفته بود به یک گزاره منتهی می شد: "مایل به آمدن نیستم اما اگر ببینم که کاندیدایی که بتواند آرای گسترده مردمی و توان اداره کشور را داشته باشد در صحنه حاضر نیست خواهم آمد.
 
در این زمان موج مخالفت با انتخاب هاشمی رفسنجانی  برای پست ریاست جمهوری، تقریبا هم زمان با زمزمه کاندیداتوری او به پا خاسته بود که دانشجویان، صف اول مخالفان را تشکیل می‌دادند. بسیج دانشجویی هشت دانشگاه بزرگ تهران روز30 مهر 83 در بیانیه ای اعلام کردند: محافل صاحب قدرت در پی آن هستند تا نداشته‌های خود را با تمدید تاریخ مصرف تنها داشته‌های خویش جبران کنند و صدالبته گریزی از این بازگشت وجود ندارد چرا که ظاهرا از نگاه آنان، دست پرورده‌ای در قدو قواره این لباس یافت نمی‌شود و تنها قامت رعنای بزرگان است که لایق این رداست.
 
همچنین روایت هاشمی رفسنجانی از چگونگی نهایی شدن تصمیمش برای کاندیداتوری در انتخابات نهم ریاست جمهوری  که در جمع وعاظ تهران بیان شده جالب می باشد که گفت: من سه ضرورت را برای آمدنم احساس کردم؛ یکی اینکه معتقدم باید کسی بیاید که دوگانگی فعلی را ازبین ببرد تا کشور به یک نقطه متکی شود، دوم ممکن است کوتوله‌هایی بیایند که شأن نظام را پایین بیاورند و سوم آنکه احساس کردم کسانی که قبولشان هم داریم ممکن است بیایندو کوتوله هم نباشند،اما با رأی کم رئیس جمهور شوند.
 
هم زمان کروبی در نامه‌ای خطاب به هاشمی رفسنجانی که در خبرگزاری ایسنا 22اردیبهشت 84 زده شد گفت:
 
ظاهرا جنابعالی به این نتیجه رسیده اید که تنها فرد قادر به رفع نگرانی‌ها، خود حضرتعالی هستید. در حالی که معتقدم بذر بسیاری ازهمین نگرانی‌ها در دولت جنابعالی  کاشته شد و اکنون چیزی درو می‌کنیم که خود حضرتعالی سال‌ها شاهد کاشته شدن و روییدن آن بودید و متاسفانه در برابر آن سکوت یا رفتار تایید آمیز داشته‌اید. شما با هوشمندی از تنش زدایی در عرصه بین الملل و جلب اعتماد سایر کشور ها سخن گفتید و بر لزوم تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها تاکید کرده‌اید. اما با شجاعت و انصافی که از شما سراغ دارم انتظار داشتم که با صراحت اعلام کنید در آستانه تحویل دولت از سوی جنابعالی، حتی یک کشور اروپایی دارای یک سفیر در ایران نبود.
 
با این حال هاشمی رفسنجانی طرح تبلیغاتی خود را که همان «هاشمی2005» بود در صدا وسیما اعلام کرد که با انتقادات از سوی خود روزنامه جمهوری اسلامی که طرفدار وی به حساب می آمد نیز روبرو شد؛ شکستی دوباره را چشید و از محبوبیت وی کاسته شد.
 
در همان زمان روزنامه شرق سؤالی را از هاشمی رفسنجانی پرسید مبنی براینکه آیا هاشمی سومی در راه است که مستقل از هاشمی اول «عصر انقلاب» و هاشمی دوم «عصر سازندگی» باشد؟ وی جواب داد: اصولم همان است  و ممکن است روش‌هایم تغییر کند. من همانم که بودم اما تغییر کرده‌ام، مثل هر آدم دیگری.
 
 حالا در آستانه انتخابات 92 بازهم پیرمردی با تفکرسال 84 پا به عرصه انتخابات گذاشته است که تنها «خود» را در قدوقواره ریاست جمهوری می‌بیند. ابتدا می‌آیم، نمی‌آیم‌ها فعالیت انتخاباتی خود را شروع کرد، اما آیا تجربه سال 84 کافی نبود برای پیرمردی که معتقد است کنار رفتنش از دستگاه اجرایی خدمت بزرگی به انقلاب می‌باشد؟!:: برچسب‌ها:

نویسنده : موسسه فرهنگی قرآن و عترت ریحانه الحسین سلام الله علیها
تاریخ : ۱۳٩٢/٢/٢٢