کوتاه از انتخابات

دبیر ستاد انتخاباتی ائتلاف پیشرفت در رابطه با حضور جلیلی در انتخابات گفت: من حدود سه هفته پیش با جلیلی صحبت کردم اما وی گفت که من وارد انتخابات نمی‌شوم.
فعال شدن کمیته‌های انتخاباتی
نامزد جبهه پایداری
مسئول ستاد باقری لنکرانی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم از تشکیل و فعال شدن کمیته انتخاباتی و ستادهای مردمی حامی نامزد جبهه پایداری خبر داد.
محمد سلیمانی در گفت‌و‌گو با فارس این کمیته ها راشامل کمیته رسانه، دانشجویان، طلاب، اقشار، بین‌الملل، بانوان، ارتباط با تشکل‌ها دانست.
مسئول ستاد انتخاباتی باقری لنکرانی افزود: هنوز درباره زمان دیدار لنکرانی با علما و مراجع تصمیم‌گیری نشده است اما این دیدار حتما صورت می‌گیرد.
قرائت دوپسر از آمدن نیامدن پدر
محسن هاشمی رفسنجانی اعلام کرد پدرم به احتمال ۹۹ درصد در انتخابات کاندیدا نمی‌شود و آن یک درصد هم به این دلیل است که اگر آمد، نگویند دروغ گفته است.
مدیرعامل سابق مترو تهران با اشاره به اینکه اسحاق جهانگیری نامزد کارگزاران در انتخابات است، گفت: قرار بر این شد که کارگزاران آقای جهانگیری را به شورای هماهنگی  اصلاحات معرفی کنند و اگر شورای هماهنگی اصلاحات موافق تک کاندیدایی جهانگیری باشد، کارگزاران از ایشان حمایت می‌کند.
از سوی دیگر، یاسر هاشمی فرزند دیگر هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به سئوالی در ارتباط با کاندیداتوری پدرش در انتخابات یازدهم اظهار کرد: پدرم تاکنون به جمع‌بندی نرسیده است ولی در عین حال بسیاری از سیاسیون پیش‌بینی‌های مختلفی را داشته‌اند. وی افزود: ایشان یک سری دغدغه‌هایی دارد که این دغدغه‌ها وی را برای حضور و نامزدی به جمع‌بندی نرسانده است.
مشاور ستاد انتخاباتی حسن روحانی خاطر نشان کرد : تحلیل بنده این است که اگر این دغدغه‌ها رفع شود، پدرم  می تواند این تشخیص را بدهد که در صحنه حضور پیدا کند. وی افزود: با مشورت هاشمی رفسنجانی و خاتمی، حسن روحانی وارد عرصه انتخابات شده است.
در همین رابطه، حجت‌الاسلام علی یونسی در ارتباط با کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری اظهار کرد: تاکنون احتمال حضور وی منتفی نبوده ولی ما احتمال نیامدن هاشمی را بیشتر می‌دانیم.
 وزیر کابینه اصلاحات افزود: در عین حال هاشمی تاکنون نگفته است نمی‌آیم و یا می‌آیم و این بدان معنا است که هنوز به جمع‌بندی نرسیده است.
 مسئول گروه اقوام و مذاهب ستاد انتخاباتی حسن روحانی که یاسر هاشمی نیز در این ستاد به عنوان مشاور فعالیت می کند، تاکید کرد: روحانی به تشویق هاشمی وارد صحنه شده و فعالیت‌های اتنخاباتی را آغاز کرده است.
اجماع اصلاح طلبان از حرف تا عمل
مشاور ارشد رییس دولت اصلاحات تاکید کرد مشکل اصلی اصلاح‌طلبان این است که رهبری اصلاح‌طلبی هنوز نتوانسته است همه جریان‌ها و نحله‌های اصلاح‌طلبی را دور خودش جمع کند.
صادق خرازی در خصوص مکانیزم اصلاح‌طلبان برای رسیدن به اجماع گفت: هنوز با کسی راجع به این موضوع صحبت نکردم و یا کسی با من صحبت نکرده است که این مکانیزم چیست و چه اقدامی می‌خواهند انجام دهند و بیشتر جنبه حرف و سخن دارد.
این فعال اصلاح طلب در گفت و گو با تسنیم، در خصوص فرد مورد نظرش به عنوان گزینه حداکثری برای اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: در حال حاضر حرفی برای گفتن در این زمینه ندارم و هنوز به جمع‌بندی نرسیدم.
زمان برگزاری آزمون کتبی داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان
طبق اطلاعیه شماره1 هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، آزمون کتبی داوطلبان انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری 13 اردیبهشت برگزار می‌شود.
هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری طی اطلاعیه شماره 1 خود، زمان برگزاری آزمون کتبی داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری در حوزه‌های انتخابیه آذربایجان غربی و کهکیلویه و بویراحمد را روز جمعه مورخ 13 اردیبهشت اعلام کرد، این آزمون در شهر مقدس قم برگزار می شود.
جبهه جانبازان انقلاب اسلامی
اعلام موجودیت کرد
جبهه جانبازان انقلاب اسلامی که مؤسس آن 76نفر از جانبازان 70درصد هستند، اعلام موجودیت کرد .
سخنگوی جبهه جانبازان انقلاب اسلامی گفت: این جبهه فقط متعلق به جانبازان شناسنامه‌دار نیست بلکه متعلق به همه کسانی که دل در گرو جانبازی و ایثارگری دارند. قدرت‌الله رحمانی با بیان اینکه از سال‌ها پیش به دنبال تأسیس چنین جبهه‌ای بوده‌ایم تصریح کرد: جامعه جانبازان فعال در حوزه سیاسی و فرهنگی در طول 30سال گذشته به مقوله سیاست از دریچه‌ای نگاه کرده‌اند که در دوران 8سال دفاع مقدس به مقوله جهاد، شهادت و ایثارگری می‌نگریستند.
اصولگرایان به اجماع می‌رسند
کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد اصولگرایان با نقشه راه جامعتین به اجماع می‌رسند.
حجت‌الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد، با اشاره به لزوم وحدت اصولگرایان اظهار کرد: امیدوارم با نقشه راهی که اصولگرایان با توجه به مرجعیت دو نهاد کلیدی مدرسین حوزه علمیه و جامعه روحانیت مبارز تعریف کرده‌اند، به اجماع قابل قبولی در مورد فردی مناسب برسند.‌نامزد ائتلاف 5گانه اصولگرایان در رابطه با کاندیداتوری احتمالی افرادی منتسب به دولت گفت: با توجه به اینکه دولت خود مجری انتخابات است و برای اینکه از اتهام و آسیب در امان بماند، شایسته است فردی به عنوان کاندیدا از طرف دولت معرفی نشود.
هیچ‌کس نمی‌تواند از طرف
شورای نگهبان قضاوت کند
عضو حقوقدان شورای نگهبان با تاکید بر اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند از طرف شورای نگهبان قضاوت کند، گفت: تاکنون هیچ صحبتی در مورد هیچ نامزدی به طور خاص در شورای نگهبان مطرح نشده است و رسیدگی به صلاحیت‌ها پس از ثبت‌نام‌ انجام می‌شود.
محسن اسماعیلی با اشاره به استفاده عده‌ای از بودجه‌های دولتی و بیت‌المال برای تبلیغات، تصریح کرد: اگر اثبات شود که از موقعیت‌ها و امکانات دولتی و عمومی به نفع کاندیدایی استفاده شده حتما و بدون شک این موضوع در بررسی صلاحیت‌ها مد نظر قرار خواهد گرفت و همه چیز در شورای نگهبان بررسی می‌شود.

منبع: روزنامه کیهان

/ 0 نظر / 5 بازدید