واکنش آمریکا به رد صلاحیت نامزدهای زن در انتخابات ایران

به گزارش ایران نیوز به نقل از العربیه " جنیفر پساکی" یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا روز گذشته در اظهار نظری در این رابطه گفت:"ما می خواهیم انتخابات ایران آزاد و عادلانه برگزار شود و راه های زیادی برای دفاع از برگزاری چنین انتخاباتی وجود دارد."
وی با اشاره به اینکه موضع اصولی آمریکا حمایت از حضور زنان در همه کشورهای جهان در عرصه های مدیریت سیاسی است افزود که آمریکا به طور خاص درباره کاندیدای خاصی که مورد انتخاب مقامات ایران(شورای نگهبان) قرار می گیرند، اظهار نظر نمی کند.
این مقام رسمی آمریکا در ادامه افزود که مقامات ایران باید صلاحیت همه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را مورد تایید قرار دهند.
گفتنی است واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به پرسش های خبرنگاران درباره اظهارات اخیر محمد یزدی یکی از فقهای شورای نگهبان مبنی بر ممنوعیت حضور زنان در عرصه نامزدی انتخابات ریاست جمهوری بود.
شورای نگهبان اعلام کرده است لیست نهایی نامزدهای تایید صلاحیت شده را تا روز سه شنبه هفته جاری اعلام خواهد کرد . در میان 686 نامزد ثبت نام کرده نام 12 زن دیده می شود که طبق رویه و تفسیر شورای نگهبان از قانون اساسی امیدی به تایید صلاحیت آنها نیست.
 

/ 0 نظر / 9 بازدید