نامزدی که ایران را به قرن‌های گذشته برمی‌گرداند!

یکی از مباحث مربوط به انتخابات ایران که امروز در برخی مطبوعات و رسانه‌های جهانی مورد توجه قرار گرفته، مهمترین موضوعات مطرح در انتخابات ریاست‌جمهوری است. ادامه بازتاب مناظره سوم انتخابات ریاست جمهوری و معرفی مواضع برخی نامزدها، از جمله دیگر مطالب انتخاباتی امروز رسانه‌های جهان است.

به گزارش «تابناک»، سایت خبری «جاکارتا گلوب» اندونزی در مطلبی که در این زمینه به نقل از خبرگزاری فرانسه منتشر کرده، اقتصاد و برنامه هسته‌ای را در صدر دستور کار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دانسته است. این خبرگزاری اشاره می‌کند دوره هشت ساله ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در حالی به پایان می‌رسد که تحریم‌های غرب و مسائل اقتصادی، مهمترین وجوه ممیزه این دوران به شمار می‌روند. در همین راستا، نوع رویکرد هر یک از نامزدها به مسأله هسته‌ای و مذاکره با غرب و همچنین نحوه مدیریت مسائل اقتصادی از سوی هر یک از آنها، مهمترین مسائلی است که در انتخابات پیش روی مطرح است. البته این خبرگزاری اشاره می‌کند که تصمیم‌گیری درباره موضوعات حساس سیاست خارجی ‌به ویژه موضوع هسته‌ای، با رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

روزنامه «پیپل دیلی» چین در گزارشی از انتخابات ایران، توجه خود را به سه مناظره برگزار شده میان نامزدها معطوف کرده و می‌نویسد، در این مناظره‌ها، موضوعاتی مطرح شد که احتمال طرح علنی آنها در فضای سیاسی ـ اجتماعی ایران، در شرایطی به جز شرایط انتخاباتی چندان وجود ندارد. این روزنامه به ویژه به اختلاف نظرهای قابل توجه نامزدها در سومین مناظره انتخاباتی بر سر موضوعاتی چون مسأله هسته‌ای اشاره می‌کند و می‌نویسد با این حال، در مناظره نخست که درباره موضوعات اقتصادی برگزار شد، همه نامزدها به همراه هم، سیاست‌های اقتصادی دولت را مورد انتقادات شدید قرار دادند. مهمترین نقاط اختلاف نظر اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در موضوعات سیاسی و اجتماعی، از جمله دیگر موضوعاتی است که مورد اشاره پیپل دیلی قرار گرفته است.

استقبال رسانه‌های ایران از سومین مناظره انتخاباتی، موضوعی است که خبرگزاری فرانسه در یکی از مطالب خود به آن پرداخته و می‌نویسد، روز گذشته، رسانه‌های ایران با برجسته ساختن مباحث صورت گرفته میان نامزدهای انتخابات، به تمجید از سومین مناظره انتخاباتی پرداختند. از جمله مواضع ابراز شده در رسانه‌ها و مطبوعات ایران که مورد توجه این خبرگزاری قرار گرفته، می‌توان به تأکید بر روشن شدن مواضع و اختلاف‌نظرهای نامزدها با یکدیگر، آغاز رقابت نهایی نامزدها و موارد دیگری از این دست اشاره کرد. اظهارنظرهای صادق زیباکلام درباره آخرین مناظره نامزدها، موضوع دیگری است که در این مطلب مورد اشاره قرار گرفته است.

افزون بر این موارد، روزنامه «نشنال» امارات مباحث مطرح ‌در سومین مناظره انتخاباتی را دستمایه تحلیلی درباره رویکرد احتمالی رئیس جمهور آینده ایران نسبت به غرب قرار داده است. این روزنامه می‌نویسد، آن گونه که از مناظره اخیر برمی آید، فردی که در انتخابات ایران بر سر کار بیاید، آن بازخورد منفی دوره احمدی نژاد را در میان کشورهای غربی ایجاد نخواهد کرد و به این ترتیب، از بحران در روابط ایران و غرب کاسته خواهد شد.

نشنال در این زمینه به انتقادات جدی اشاره می‌کند که در مناظره نامزدهای ریاست جمهوری، به سیاست خارجی دولت کنونی وارد شد. با این حال، این روزنامه سعید جلیلی را از میان هشت نامزد جدا می‌داند و می‌نویسد: از آنجا که سعید جلیلی، یک «ایدئولوگ» است و مانند احمدی نژاد «پوپولیست» نیست، ریاست جمهوری وی می‌تواند حتی نسبت به احمدی نژاد مسائل بیشتری را در روابط ایران و غرب ایجاد کند، زیرا حتی احمدی نژاد هم گه‌گاه خود را آماده توافق با غرب نشان می‌داد.

روزنامه «الشرق الاوسط» نیز که مطالبی دنباله دار را در معرفی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران منتشر می‌کند، امروز به معرفی سعید جلیلی و بیان پیشینه و مواضع وی پرداخته است. این روزنامه پس از معرفی سوابق تحصیلی و همچنین سابقه حضور و جانبازی جلیلی در جنگ تحمیلی، به مواضع وی درباره مسائل بین‌المللی و به ویژه دیدگاه به شدت منفی جلیلی درباره غرب و تعاملات بین‌المللی اشاره می‌کند.

در این مطلب به نقل از یک دیپلمات غربی آمده: «جلیلی می‌تواند مبانی ربانی و ایدئولوژیک سیاست خارجی را به شیوه ای بسیار آکادمیک، اما کاملاً بی معنا تشریح کند». یکی از اساتید دانشگاه آلاباما نیز می‌گوید: «چهارچوبی که جلیلی از آن به موضوعات سیاست خارجی می‌نگرد، در اصل عبارت است از تجربه قرون گذشته و اینکه چگونه می‌توان این تجربه را در شرایط کنونی به کار گرفت».

اما از جمله دیگر اخبار انتخاباتی که امروز مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفته، باید به خبر حمایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از علی اکبر ولایتی اشاره کرد. سایت شبکه خبری «العربیه» از جمله سایت‌هایی است که به این موضوع پرداخته و می‌نویسد، با وجود حمایت بیشتر اعضای این جامعه از ولایتی، هنوز دیگر انجمن پرنفوذ قم، یعنی جامعه روحانیت مبارز، از هیچ یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعلام حمایت نکرده است.

العربیه می‌نویسد ولایتی وعده داده در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهور، روابط پرتنش ایران با جامعه جهانی را بازسازی کرده و وضعیت اقتصادی کشور را نیز بهبود ببخشد. انتقادات ولایتی از رویه جلیلی در مذاکرات هسته‌ای، موضوع دیگری است که مورد توجه این سایت قرار گرفته است.

در پایان، روزنامه «واشنگتن پست» گزارشی را از گردهمایی حامیان حسن روحانی در ورزشگاه شهید افراسیابی منتشر کرده و می‌نویسد، «نامزد میانه روی انتخابات ریاست جمهوری، وعده احیای اقتصاد و احیای روابط ایران با جهان خارج را می‌دهد». واشنگتن پست با اشاره به سخنان روحانی می‌نویسد وی احمدی نژاد را به سبب وضعیت بیمار اقتصادی ایران مورد انتقاد قرار داده و گفته، سوءمدیریت و سیاست‌های افراطی، تحریم‌های شدید علیه ایران را به همراه داشته است. وی همچنین گفته اجازه نخواهد داد تجربه هشت سال گذشته ادامه پیدا کند. 
/ 0 نظر / 7 بازدید